Najważniejsze elementy w procesie budowy hal stalowych

By in

We współczesnym budownictwie wykorzystuje się materiały, które wyróżniają się dużą wytrzymałością, a jednocześnie potrafią ograniczyć prace montażowe. Obecnie hale stalowe wykonuje się z gotowych elementów konstrukcyjnych, co pozwala ograniczyć czas i koszty takiej budowy. Szkielet hali można zaprojektować według ściśle ustalonych wytycznych, jednak pewne elementy dla każdej konstrukcji są stałe. Jak wygląda proces budowy hali stalowej?

Elementy hali stalowej

W przeciwieństwie o tradycyjnego budownictwa, konstrukcje stalowe dają większe możliwości projektowe. Inwestorzy mogą samodzielnie zdecydować o parametrach hali stalowej, dopasowując ją do przeznaczenia. Konstrukcje stalowe mogą ponadto zostać wyposażone w dodatkowe elementy, które podniosą funkcjonalność obiektu. W pierwszej kolejności musi jednak powstać hala o konstrukcji składającej się z podstawowych części, takich jak:

  • Szkielet nośny – postawienie konstrukcji nośnej jest pierwszym elementem budowy. Na tym etapie wykorzystuje się przygotowane według opracowanego projektu prefabrykaty. Są to między innymi słupy, pręty i kraty tworzące wstępny szkielet konstrukcji stalowej.
  • Wzmocnienie konstrukcji stalowej – pierwszorzędny szkielet musi być stabilnie przymocowany do pozostałych elementów. Na tym etapie montuje się więc wszelkie rygle i płatwie, które odpowiadają za przeniesienie obciążenia z i ustabilizowanie konstrukcji.
  • Dach – dach również wykonany jest ze stalowych elementów konstrukcyjnych. Krokwie obudowuje się blachą trapezową zaizolowaną dodatkowo wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Wybór metody zależy od parametrów hali, jej przeznaczenia oraz założeń projektowych.
  • Ściany – ściany muszą być obudowane materiałami, które zapewnią odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. W tym przypadku również wykorzystuje się blachę trapezową i wełnę mineralną, jak w przypadku dachu.
  • Elementy wewnętrznej architektury – nie można zapominać również o dodatkowych elementach, takich jak okna, drzwi, bramy czy rampy. Mogą one również być wykonane z konstrukcji stalowych, poprzez wykorzystanie krat przemysłowych i ram wykonanych z prefabrykatów.

Każdy projekt jest inny, dlatego może uwzględniać również montaż schodów czy podnośników. Wszystko zależy od tego, jakie zadanie ma pełnić hala. Inaczej bowiem projektuje się obiekt do celów magazynowych, a inne rozwiązania techniczne musi spełnić hala produkcyjna.

Dlaczego konstrukcje stalowe to dobry wybór?

Hale wykonane z gotowych elementów konstrukcyjnych cieszą się dużą popularnością ze względu na niższe koszty inwestycyjne. Ponadto, dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii, obiekt można dopasować do własnych potrzeb. Taka hala stalowa wyróżnia się wysokim stopniem bezpieczeństwa, gdyż do jej budowy używa się materiałów odpornych na ogień, wilgoć i środki chemiczne. Można ją wyposażyć w dodatkowe elementy, które jeszcze korzystniej wpłyną na jej użyteczność i podniosą funkcjonalność przestrzeni.