Na co zwrócić uwagę przy wyborze poręczy?

By in

Poręcze do schodów pełnią funkcje użytkowe i dekoracyjne. Praktyka pokazuje, że są to elementy aranżacji wnętrz, na które zwracamy coraz większą uwagę, a to oznacza, że powinny być spójne ze stylistyką wnętrza i wykonane z materiałów dla niej najbardziej odpowiednich. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przy wyborze poręczy lub balustrady do naszego domu?

Wysokość balustrady

Bardzo ważnym parametrem użytkowym w przypadku balustrad jest ich wysokość. Wysokość balustrad, jakie powinniśmy montować przy schodach, pochylniach, balkonach i loggiach jest bardzo precyzyjnie określona w obowiązujących przepisach prawa (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690). Zgodnie z nimi barierki zamontowane w budynkach jednorodzinnych oraz wnętrzach mieszkań wielopoziomowych powinny mieć wysokość 90 centymetrów. Jednocześnie, ustawodawca nie określa maksymalnego prześwitu oraz otworów pomiędzy elementami, pozostawiając te decyzje w gestii inwestora. Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku barierek i balustrad montowanych w budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego, a także budynkach użyteczności publicznej.

Prześwit i otwory pomiędzy elementami

Jako inwestorzy prywatni nie jesteśmy zobligowani do przestrzegania żadnych zasad  dotyczących prześwitu oraz otworów pomiędzy elementami balustrady. Warto jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Jeśli decydujemy się na tradycyjny model balustrad ze stali powinniśmy zadbać o to, żeby otwory pomiędzy poszczególnymi elementami uniemożliwiały dzieciom wystawianie głowy – dotyczy to zarówno balustrad z elementami zorientowanymi pionowo, jak i poziomo. To pozornie niedorzeczna, ale w praktyce bardzo przydatna wskazówka, którą w swoim czasie doceniają nie tylko młodzi rodzice.  

Wybór poręczy

W zdecydowanej większości przypadków balustrada ma za zadanie chronić osoby korzystające ze schodów przed upadkiem z wysokości. Warto jednak pamiętać o tym, że zadaniem balustrady jest także pomoc w pokonywaniu schodów. To szczególnie ważne w domach i mieszkaniach użytkowanych przez osoby starsze. Dlatego wybierając balustradę warto pamiętać nie tylko o aspekcie estetycznym i wizualny, ale również o komforcie użytkowania. Nowoczesne wzornictwo pozwala na wybór eleganckich i modnych rozwiązań, które są wyposażone w wygodne pochwyty, które zapewniają stabilne oparcie podczas pokonywania schodów.