Balustrady – z jakich materiałów można je wykonać?

By in

Balustrada to nieodłączny element wielu konstrukcji – od schodów, przez balkony, po zlokalizowane na wysokości tarasy czy mosty. W naszym otoczeniu często spotykamy balustrady z drewna, metalu, a w ostatnim czasie coraz częściej także z desek kompozytowych oraz innych tworzyw sztucznych. Jaki materiał na balustradę wybrać, żeby najlepiej spełniała ona swoje zadanie?

Poniżej odpowiadamy na to pytanie w kontekście balustrad znajdujących zastosowanie w budownictwie mieszkalnym oraz obiektach komercyjnych, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Balustrady do domu i siedziby firmy

W przypadku aplikacji wewnętrznych spektrum materiałów, jakie możemy wybrać na balustrady jest naprawdę szerokie – miłośnicy klasyki mogą sięgnąć po drewno, zwolennicy nowoczesnych trendów po metal i szkło. Bardzo często spotyka się również balustrady wykonane z połączenia różnych materiałów. W nowoczesnym budownictwie minimalistycznym oraz wszędzie tam, gdzie wprowadzamy elementy stylu industrialnego najlepiej sprawdzą się balustrady ze stali. Po względem estetycznym najlepszym materiałem jest stal nierdzewna, ale możemy również wykonać balustrady wewnętrzne z tzw. stali czarnej. W odróżnieniu od balustrad z drewna, te wykonane ze stali będą się harmonijnie komponowały zarówno z drewnianymi schodami, jak i schodami ze szkła oraz kamienia naturalnego lub konglomeratu. Dodatkowym atutem balustrad stalowych jest możliwość dowolnego kształtowania materiału, co pozwala uzyskać zarówno proste, ascetyczne formy, jak i balustrady o bardziej dekoracyjnym charakterze.

Balustrady do aplikacji zewnętrznych

Wybierając balustrady do aplikacji zewnętrznych – schodów, balkonów i tarasów – warto zwrócić uwagę na trwałość wybieranego materiału oraz zabiegi konserwacyjne, jakim będziemy musieli poddawać balustrady w czasie ich eksploatacji. Drewno oraz czarna stal bardzo dobrze sprawdzą się w aplikacjach zewnętrznych, o ile będą odpowiednio konserwowane, w przeciwnym razie balustrady drewniane mogą zacząć pękać, zaś te wykonane ze stali czarnej korodować. Jeśli więc poszukujemy materiału bezobsługowego powinniśmy wybrać balustrady z tworzyw sztucznych (np. desek kompozytowych) lub stali nierdzewnej. Wybór ten powinien być podyktowany względami użytkowymi oraz estetycznymi. Balustrady zewnętrzne powinny harmonijnie komponować się z elewacją budynku, a to w dużej mierze zależy do wybranego materiału oraz stylu, w jakim została wykonana dana balustrada.